2020-1.1.1-KKV-START-2020-00044 projektazonosítójú, KKV START INNOVÁCIÓ felhívás alapján „A modern könyvelés támogatása mesterséges intelligencia alapú alkalmazásokkal” projekt
Az elnyert támogatás összege: 15.045.000 Ft
Támogatás mértéke: 60%
A projekt fizikai tervezett befejezésének tervezett napja: 2022.01.03.
A pályázat szerződésszáma: 2020-1.1.1-KKV-START-2020-00044
A pályázat címe: A modern könyvelés támogatása mesterséges intelligencia alapú alkalmazásokkal
A kutatás-fejlesztés eredményeként létrejött egy web-alapú alkalmazás prototípusa, amely képes NAV-adatbázisok (számlák) beolvasására, támogatja adott cég számlatükrének leképezését, segíti a számlák kontírozását, vagyis – ez a fejlesztés legfőbb eredménye – gépi tanuló algoritmusok felhasználása révén segíti az automatizált kontírozást.
Mivel a könyvelésben nem lehet hibázni, célkitűzés volt a 100%-os minőség biztosítása. Ennek megfelelően került a rendszerbe beépítésre a ROC (Receiving Operating Characteristics) elemzés, mint KPI (Key Performance Indicator).
A felhasználó autentikációt egyelőre nem tartalmazó alkalmazás online elérhető és tesztelhető. A szükséges adatok (számla adatok, számlatükör) megadása után a tanuló algoritmus indítható, a tanulási algoritmus inicializálható. A rendszer eredményessége már a második hónap számla adatainak betöltésével tesztelhető.
A rendszer részét képezi a tanulási algoritmus hatékonyságát mérő ún. ROC-görbe integrálása is, amely révén pontosan megadható a nem helyesen osztályozott számlák száma és aránya. Míg az eredeti célkitűzés a 100%-os, hibamentes automatizált kontírozás volt, ez a cél csak határértékben érhető el. A feladat jellegét tekintve elengedhetetlen a folyamatok humán kontrollja, a kimenetek tételes ellenőrzése (amely lépés egyébként nélkülözhetetlen a tanulási algoritmus folyamatos fejlesztéséhez is).
A fejlesztés eredménye egy web alapú rendszer formájában jött létre és érhető el. A rendszer képes egy adott cég számlatükrének és havi számla adatainak fogadására, a tanulási folyamat támogatására, a háttérben futó osztályozás minőségének mérésére.
Az első tapasztalatok alapján továbbfejlesztési ötletek is születtek, ezek megvalósítása szintén folyamatban van.